Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae: Hořící hvězda

Credit: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA, NSF

Je hvězda AE Aurigae v plamenech? Přestože objekt známý jako "hořící hvězda" je obklopen něčím co vypadá jako kouř, tak energii vytváří především nukleární fúzí, podobně jako jiné hvězdy. Oheň je definován jako rychlé molekulární zachycení kyslíku, jenž nastává jenom pokud je přítomen nezbytný kyslík, ale není důležitý v takovém vysokoenergetickém, nízkokyslíkovém prostředí jako jsou hvězdy. Materiál, který vypadá jako kouř je většinou mezihvězdný vodík, ale obsahuje kouři podobné tmavé filamenty (vlákna) uhlíkem bohatých prachových zrn. Oblast AE Aurigae byla zobrazena 0.9-metrovým dalekohledem KPNO a je k vidění nahoře ve falešných, ale reprezentativních barvách. Samotná hvězda AE Aurigae je velice jasná, mladá, modrá a je známá jako prchající hvězda, jelikož jak se zdá byla vyvržena z oblasti Mlhoviny v Orionu před zhruba 2.7 milionů let.

Štítky: Emisní mlhovina, AE Aurigae


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »