Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání a copyright: Stan Richard

Vítejte do prosincového slunovratu, prvního dne zimy na severní a léta na jižní polokouli planety Země. Dnes Slunce v 19:21 UT (světového času - Universal Time) dosahuje na obloze své nejjižnější deklinace. Teprve před týdnem, jak se Slunce blížilo ke konci své roční cesty na jih, tak bylo zakryto Měsícem. Pozorovatelé v Kostarice byli svědky prchavého prstencového zatmění, kdy Měsíc obklopený výrazným jasným prstencem během maximální fáze zakrývá asi 96 procent viditelného slunečního povrchu. Ale z převážné většiny Ameriky bylo toto zatmění pouze částečné a obloha byla často také částečně zamračena! Tento pohled zachytil Stan Richard, inženýr z Veřejné televize (Public Television) nedaleko Des Moines, Iowa, USA. Na snímku pořízeném kolem maxima zatmění ve svém místě je v dolním levém kvadrantu slunečního disku přes mraky vidět ostrá silueta měsíčního okraje.

Štítky: Slunovrat, Sluneční zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »