Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání a copyright: Stan Richard

Vítejte do prosincového slunovratu, prvního dne zimy na severní a léta na jižní polokouli planety Země. Dnes Slunce v 19:21 UT (světového času - Universal Time) dosahuje na obloze své nejjižnější deklinace. Teprve před týdnem, jak se Slunce blížilo ke konci své roční cesty na jih, tak bylo zakryto Měsícem. Pozorovatelé v Kostarice byli svědky prchavého prstencového zatmění, kdy Měsíc obklopený výrazným jasným prstencem během maximální fáze zakrývá asi 96 procent viditelného slunečního povrchu. Ale z převážné většiny Ameriky bylo toto zatmění pouze částečné a obloha byla často také částečně zamračena! Tento pohled zachytil Stan Richard, inženýr z Veřejné televize (Public Television) nedaleko Des Moines, Iowa, USA. Na snímku pořízeném kolem maxima zatmění ve svém místě je v dolním levém kvadrantu slunečního disku přes mraky vidět ostrá silueta měsíčního okraje.

Štítky: Slunovrat, Sluneční zatmění


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »