Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Hvězdy, pilíře a Orlí vejce

Uznání: Mark McCaughrean and Morten Andersen (AIP), ESO

Snímek světelné roky dlouhých pilířů prachu a plynu v Orlí mlhovině (M16) dalekohledem Hubble Space Telescope z roku 1995 byl senzační. Tři nápadné pilíře na tomto detailním záběru ve viditelném světle jsou také vidět na této širokoúhlé mozaice pod středem spolu s hmotnými, jasnými, mladými hvězdami kupy NGC 6611 (vpravo nahoře), jejichž větry a záření prašné pilíře tvarují. Tento širokoúhlý snímek pořízený v dalekém infračerveném světle 8.2 metrovým dalekohledem Evropské jižní observatoře Antu zdá se činí pilíře průhlednější, jelikož delší vlnové délky částečně pronikají zakrývajícím prachem. Zatímco Hubbleův snímek ukázal překvapivé povrchové detaily pilířů - přes 70 neprůhledných, prstovitých celků materiálu zvaných vypařující se plynné globule - "vejce" (anglicky evaporating gaseous globules EGGs), tak blízký infračervený pohled astronomům umožnil nahlédnout dovnitř. Porovnání obou pohledů ukazuje, že téměř tucet "vajec" má opravdu hvězdy uvnitř blízko jejich špiček. Pokud se uskuteční pozorování na ještě delších vlnových délkách, tak bude možná objeveno více hvězd uvnitř "vajec". Ale co bylo první, hvězdy nebo "vejce"?

Štítky: Star-formation, Infračervený, M16, Orlí mlhovina, Ngc6611


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »