Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství mlhoviny N44C

Uznání: Donald Garnett (U. Arizona) et al., Hubble Heritage Team, NASA

Proč září N44C tak podivně? Ačkoliv hvězda, která zřejmě dodává mlhovině energii, je mladá a jasná, tak se nezdá být dostatečně horká na to, aby vytvořila některé z pozorovaných barev. Hledání skryté teplejší hvězdy v rentgenovém záření vyšlo naprázdno. Jedna hypotéza praví, že známá centrální hvězda má doprovodnou neutronovou hvězdu na velmi výstředné dráze. Horké rentgenové záření může být emitováno jenom během krátkého období, kdy se neutronová hvězda nachází u známé hvězdy a proráží přes disk okolního plynu. Budoucí pozorování to možná potvrdí. Emisní mlhovina N44C zobrazená nahoře na snímku dalekohledem Hubble Space Telescope se nachází ve Velkém Magelanově mračnu, což je galaxie sousedící s naší Galaxií Mléčná dráha. Plynoucí vlákna barevného plynu a tmavý prach daleko od jasnější oblasti jsou pravděpodobně součástí většího komplexu N44. Světlu by trval přelet napříč N44C 125 let.

Štítky: Filamenty, N44C, Be X-ray Binary


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »