Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plápolající ohon z komety Ikeya Zhang

Uznání a copyright: Michael Karrer

Když se kometa Ikeya-Zhang před dvěma měsíci přiblížila ke Slunci, tak vyvinula komplexní modrý iontový ohon. Ohon se skládal z iontů, které vyvřely z jádra a sluneční vítr, což je proud rychlých částic, je odtlačil směrem od Slunce. Složitost ohonu je způsobena rotací jádra komety, variabilitou v poměrech odpařování z povrchu komety a také variabilitou magnetického pole Slunce a slunečního větru. Animace nahoře z deseti následných 3 minutových expozic dokumentuje, jak se ohon komety Ikeya-Zhang 11. března měnil v průběhu 30 minut. Jak se nyní kometa Ikeya Zhang navrací zpět do vnější Sluneční soustavy, tak slábne. Pro malé dalekohledy by měla zůstat viditelná ještě další měsíc.

Štítky: Comet Ikeya-Zhang, Ion tale, Animated gif


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »