Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny a aktivní sluneční oblasti

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Červenec byl dobrým měsícem na sluneční skvrny, na opravdu velké sluneční skvrny. Celý disk i vložený snímek ukazují tři velké skupiny slunečních skvrn, které byly vyfotografovány teprve před několika dny, 28. července. Sluneční skvrny dohromady zabírají oblast asi třicetkrát větší než je průměr planety Země. Tyto skupiny, které nyní rotace odnesla za viditelný sluneční okraj, těsně následovaly jinou obrovskou skupinu slunečních skvrn, která se objevila v polovině července. Všechny červencové monstrózní sluneční skupiny bylo možné vidět i bez zvětšení dalekohledem, samozřejmě s využitím bezpečných metod pozorování slunce. Zatímco se jednotlivé sluneční skvrny nečíslují ani nekatalogizují, tak pro skupiny slunečních skvrn a pro označené aktivní sluneční oblasti se přidělují postupně čísla tak, jak se objevují na viditelném slunečním disku. Číslování začalo 5. ledna 1972 a 14. června 2002 dosáhlo číslo aktivní oblasti hodnoty 10 000. Při dosažení hodnoty 10k nebyla udílena ani žádná cena a ani naši dobrou sluneční soustavu nepostihly žádné pohromy. Ale jelikož se od 14. června při hlášení aktivních oblastí často vypouští alespoň vedoucí číslice, tak se tyto tři aktivní oblasti označují jako AR 0050, AR 0039 a AR 0044 (odleva nahoře směrem vpravo dolů).

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »