Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plató Aristarchus

Uznání a copyright: Russell Croman

V rozsáhlých výtocích lávy měsíčního moře Oceanus Procellarum kotví plató Aristarchus. Tento ostrý, úžasně barevný pohled pořízený z jedné domácí observatoře na planetě Zemi krásně zachycuje geologicky různorodou oblast do níž patří hnědavé plató Aristarchus, kráter Herodotus a klikaté údolí Vallis Schroteri. Jasný impaktní kráter v rohu plató je Aristarchus, mladý kráter široký 42 kilometrů a hluboký 3 kilometry obklopený radiálním systémem světle zbarvených paprsků. Vlevo nahoře je jen o něco menší lávou zaplněný kráter Herodotus. Útvary jako jsou údolí nebo rille nejspíše vznikly tekoucí lávou nebo propadem lávového tunelu. Hned vpravo od Herodota začíná údolí Vallis Schroteri a běží napříč celým plató asi 160 kilometrů a nakonec směřuje k vrcholu snímku a stínu lunárního terminátoru. Samotné plató Aristarchus se podobá obdélníkovému ostrovu širokému asi 200 kilometrů, které je vyvýšené asi 2 kilometry nad hladkým povrchem měsíčního Oceánu bouří.

Štítky: Měsíc, Kráter, Aristarchus, Herodotus, Vallis schroteri


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »