Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tání sněhu a rokle na Marsu

Credit: P. Christensen (ASU), THEMIS, Mars Odyssey, NASA

Vzrušující obrázky roklí na Marsu nabídly výrazný důkaz nedávné tekoucí vody. Ale Mars je příliš chladný a jeho atmosféra je příliš tenká než aby na jeho povrchu mohla existovat tekutá voda. Stále ještě nové a působivé vysvětlení pro rokle vymleté tekutou vodou je inspirováno nedávno zveřejněným snímkem ze sondy Mars Odyssey. Na snímku je část něčeho, co je nejspíše zasněžený kráter na jižní polokouli Marsu. Sever je nahoře a zleva osvětlená scenerie má šířku asi 16 kilometrů. Podél severní stěny kráteru zůstávají místa s hladkou sněhovou pokrývkou, ale tak jak postupně mizí sníh, tak se objevují struktury, které se podobají slavným marťanským kanálům, a zcela obnažené jsou již u západní stěny kráteru (vlevo). Voda z tajícího sněhu, která teče pod sněhovou pokrývkou dolů po stěnách kráteru by mohla být chráněna před extrémními podmínkami na povrchu a zůstat tak kapalná a časem vymlet i kanály. Mohl by v prostředí kapalné vody a pod marťanským sněhem existovat život?

Štítky: Mars, Voda, Gullies


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »