Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jícen vzplanutí AR 10486

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Z obrovské oblasti slunečních skvrn AR 10486, která je již téměř mimo pohled z naší dobré planety, zase vyšlehlo další intenzivní sluneční vzplanutí následované velkým výtryskem koronální hmoty (coronal mass ejection - CME) a to v úterý 4. listopadu asi v 19:50 světového času. Samotné vzplanutí je vidět vpravo dole na snímku v extrémním ultrafialovém světle z kamery EIT slunce sledující sondy SOHO. Toto gigantické vzplanutí třídy X zahltilo pixely kamery EIT i detektory na jiných družicích a patří k nejsilnějším kdy zaznamenaným od let 1970 a je už třetím takovým historickým výbuchem z AR 10486 za poslední dva týdny. Zatímco energetické částice radiace ze vzplanutí způsobily podstatnou rádiovou intenferenci, tak od následného CME se po dosažení magnetosféry neočekávají žádné rozsáhlé polární záře na rozdíl od přímých zásahů od CME z minulých týdnů. Zatím sbohem mocná AR 10486. V příštích dvou týdnech bude oblast slunečních skvrn na odvrácené straně Slunce.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Sluneční vzplanutí, Koronální výtrysk hmoty


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »