Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný úplněk

Uznání a copyright: Frank Barrett

Tento týden asi pozorovatelé brilantní úplněk Měsíce takto neviděli, zato tak vypadá mozaika 18 digitálních snímků pořízených 9. prosince v 3:30 UT. Tou dobou byl Měsíc jen asi sedm hodin po své přesné fázi úplňku, neboli po okamžiku maximálního osvětlení při pozorování ze Země. Hodnoty pixelů, které odpovídají světlým a tmavým místům, zde byly převráceny, neboli invertovány, a tak vznikla prezentace ve falešných barvách připomínající černobílý fotografický negativ. Normálně jasné paprsky velkého kráteru Tycho dominují jižním (dolním) útvarům jako snadno vysledovatelné tmavé čáry vybíhající z místa dopadu o průměru 85 kilometrů. Normálně tmavá lunární moře se zdají světlá a stříbrná. Astronomické snímky pořizované na fotografické desky se tradičně prohlížely přímo v negativních barvách, což oku umožňovalo všimnout si i slabých podrobností.

Štítky: Úplněk, False color, Negative


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »