Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvěsti podivného vesmíru

Credit: Adam G. Riess (STScI) et al., NASA

Ještě před několika lety, kdy byli redaktoři APODu studenty, všudypřítomná temná energie vesmíru nebyla vůbec seriózně diskutována. Samozřejmě, dnes se zdá, že tato podivná energie dominuje vesmíru (stejně jako přednáškám o kosmologii) a poskytuje odpudivou sílu urychlující rozpínání vesmíru na velkých škálách. Ve skutečnosti, nedávná měření jasnosti vzdálených a tudíž dávných hvězdných explozí supernov naznačují, že expanze vesmíru se opravdu začala zrychlovat před čtyřmi až šesti miliardami let, kdy odpudivá síla temné energie začala na kosmických vzdálenostech překonávat přitažlivou sílu gravitace. Snímky z Hubble Space telescope nahoře ukazují vzorek supernov, vzdálených miliardy světelných roků společně s jejich mateřskými galaxiemi před (nahoře) a po (dole) explozi. Hubble měřící supernovy rovněž naznačil, že odpudivá síla temné energie je konstantní v kosmickém čase a tak může být v souladu s původní Einsteinovou teorií gravitace. Pokud by se ve skutečnosti měnila s časem, vesmír by mohl i tak skončit Velkým křupnutím či Velkým roztržením ... ale ne v nejbližších 30 miliardách let.

Štítky: Supernova, Kosmologie, Dark energy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »