Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc mezi balvany

Uznání a copyright: Philip Perkins

I přes oblačnost a přeháňky dokázal astronom Phillip Perkins zachytit zčervenalý, zakrytý Měsíc mezi balvany dohoto dobře známého monumentu Slunce při květnovém úplném zatmění Měsíce v Stonehenge v Anglii. Když tento obrázek pořizoval, tak vycházející Měsíc byl jen asi 5 stupňů nad obzorem, ale zato se příhodně nacházel v mezeře kruhu starodávných kamenů. I když svítící vodní plocha v popředí vypadá na první pohled trochu strašidelně, tak Perkins poznamenal, že tyto umělecké světelné efekty vytvořila pomocí baterky jeho dcera ze svého úkrytu za velkým pískovcovým sarsenem vpravo od středu. Jelikož pohled míří na jihovýchod, tak kámen hned pod Měsícem je spíše jeden vnitřního kruhu modrých kamenů, než slavný Patní kámen, který vyznačuje severovýchodní směr k vycházejícímu slunci při letním slunovratu.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Stonehenge


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »