Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc mezi balvany

Uznání a copyright: Philip Perkins

I přes oblačnost a přeháňky dokázal astronom Phillip Perkins zachytit zčervenalý, zakrytý Měsíc mezi balvany dohoto dobře známého monumentu Slunce při květnovém úplném zatmění Měsíce v Stonehenge v Anglii. Když tento obrázek pořizoval, tak vycházející Měsíc byl jen asi 5 stupňů nad obzorem, ale zato se příhodně nacházel v mezeře kruhu starodávných kamenů. I když svítící vodní plocha v popředí vypadá na první pohled trochu strašidelně, tak Perkins poznamenal, že tyto umělecké světelné efekty vytvořila pomocí baterky jeho dcera ze svého úkrytu za velkým pískovcovým sarsenem vpravo od středu. Jelikož pohled míří na jihovýchod, tak kámen hned pod Měsícem je spíše jeden vnitřního kruhu modrých kamenů, než slavný Patní kámen, který vyznačuje severovýchodní směr k vycházejícímu slunci při letním slunovratu.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Stonehenge


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »