Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Tato působivá digitální mozaika pokrývá úplné zatmění Měsíce 4. května od začátku až do konce. Astronom Anthony Ayiomamitis hlásí, že pozorování zatmění z Řecka bylo krásné, jelikož se obloha těsně před začátkem nebeské podívané vyjasnila. Jeho mozaiku tvoří snímky pořizované s pěti minutovým odstupem, které jsou uspořádány do oblouku, a sledují postup vnitřní části zemského stínu neboli umbry měsíčním kotoučem. Ve středu se nachází série snímků zobrazující překvapivě tmavý, zcela zatmělý Měsíc. Zatímco úplné zatmění Měsíce ze 4. května potěšilo pozorovatele v Evropě, Africe a Asii, tak příští cesta Měsíce zemským stínem předpovězená na 28. října dá zase příležitost pozorovatelům v Americe.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »