Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Tato působivá digitální mozaika pokrývá úplné zatmění Měsíce 4. května od začátku až do konce. Astronom Anthony Ayiomamitis hlásí, že pozorování zatmění z Řecka bylo krásné, jelikož se obloha těsně před začátkem nebeské podívané vyjasnila. Jeho mozaiku tvoří snímky pořizované s pěti minutovým odstupem, které jsou uspořádány do oblouku, a sledují postup vnitřní části zemského stínu neboli umbry měsíčním kotoučem. Ve středu se nachází série snímků zobrazující překvapivě tmavý, zcela zatmělý Měsíc. Zatímco úplné zatmění Měsíce ze 4. května potěšilo pozorovatele v Evropě, Africe a Asii, tak příští cesta Měsíce zemským stínem předpovězená na 28. října dá zase příležitost pozorovatelům v Americe.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »