Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční světlo zapadajícího slunce

Uznání a copyright: Markus Strassfeld

Listopadové zatmění Měsíce bylo jedno z nejkratších v nedávných letech a také jedno z nejjasnějších, a tak demonstrovalo, že zemský stín není úplně tmavý. Zatmělý Měsíc zůstal během totality snadno viditelný a odrážel zčervenalé světlo filtrované na jeho povrch ze všech západů a východů, viděných z lunární perspektivy kolem okraje siluety Země. Amatérský astronom Markus Strassfeld doufal, že bude moci uvidět nebeskou stínohru z noční strany Země poblíž Kolína v Německu asi 400 000 kilometrů od měsíčního povrchu a tak, aby unikl jasnému městskému osvětlení sbalil digitální kameru s dalekohledem a vyjel asi 10 kilometrů z města ven. Naštěstí se asi hodinu před začátkem zatmění obloha vyčistila a tak mohl pořídit ostrý snímek západů osvětlujících zcela zakrytý Měsíc. U jasnějšího jižního okraje Měsíce vystupuje mladý paprskovitý kráter Tycho o průměru asi 85 kilometrů.

Štítky: Total lunar eclipse, Earth's shadow


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »