Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dívejte se na západě po kometě NEAT

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Když astronom Jimmy Westlake 5. května prohlížel po západu slunce západní oblohu, tak byl velice rád, že svýma vlastníma očima zahlédl návštěvníka z vnější sluneční soustavy - kometu NEAT. Svůj památný pohled na kometu, mraky a Skalisté hory v Koloradu na pozadí se spoustou slabých hvězd (většinou pouhým okem neviditelných) a jednou velice jasnou, zaznamenal na tento snímek pořízený běžným objektivem. Kometa je na tříminutové expozici vidět jako mlhavý zelenavý obláček vlevo od středu, s brilantním Síriusem - alfa hvězdou v souhvězdí Velkého psa (Canis Major) hned nad nízkou hradbou mraků vpravo. Kometa NEAT (C/2001 Q4) je nyní blízko svého největšího přiblížení k planetě Zemi a dnes se bude nacházet vysoko nad jasným Síriem. Zkuste po západu slunce na jasné, tmavé, západní obloze vyhledat už třetí kometu viditelnou pouhým okem ve třech týdnech.

Štítky: Kometa, Sirius, Comet NEAT, C/2001 Q4


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »