Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce dnes v noci

Uznání: Fred Espenak, Sun-Earth Connection, GSFC, NASA

Vyjděte dneska v noci (nad ránem) ven a podívejte se na úplné zatmění Měsíce. Zatmění dnes v noci je pro většinu světa snadno a pohodlně viditelné. Kdokoliv, kdo dokáže spatřit úplněk, dokonce i ve dne, může uvidět jak mizí, když se noří do stínu Země. Nejsou třeba žádné ochranné brýle ani drahé dalekohledy, jen trochu odhodlání. Ilustrace nahoře ukazuje, jak bude zatmění vidět na Zemi. Úplné zatmění Měsíce začíná v 9:14 pm východoamerického standardního času, tedy v 1:14 UT ráno pro nadšené pozorovatele ve Spojeném království (čili 28.října ve 3:14 letního času v ČR). Od okamžiku kdy zmizí první část Měsíce, do okamžiku, kdy se znovuobjeví poslední část, uplynou 3 hodiny 40 minut. Ti, kteří budou mít smůlu s mraky, budou moci zatmění sledovat v několika živých internetových přenosech.

Štítky: Měsíc, Slunce, Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »