Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce dnes v noci

Uznání: Fred Espenak, Sun-Earth Connection, GSFC, NASA

Vyjděte dneska v noci (nad ránem) ven a podívejte se na úplné zatmění Měsíce. Zatmění dnes v noci je pro většinu světa snadno a pohodlně viditelné. Kdokoliv, kdo dokáže spatřit úplněk, dokonce i ve dne, může uvidět jak mizí, když se noří do stínu Země. Nejsou třeba žádné ochranné brýle ani drahé dalekohledy, jen trochu odhodlání. Ilustrace nahoře ukazuje, jak bude zatmění vidět na Zemi. Úplné zatmění Měsíce začíná v 9:14 pm východoamerického standardního času, tedy v 1:14 UT ráno pro nadšené pozorovatele ve Spojeném království (čili 28.října ve 3:14 letního času v ČR). Od okamžiku kdy zmizí první část Měsíce, do okamžiku, kdy se znovuobjeví poslední část, uplynou 3 hodiny 40 minut. Ti, kteří budou mít smůlu s mraky, budou moci zatmění sledovat v několika živých internetových přenosech.

Štítky: Měsíc, Slunce, Lunární zatmění


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »