Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc A hvězdy

Uznání kompozitního snímku: T.A. Rector, I.P. Dell'Antonio, NOAO, AURA, NSF

Zde je něco, co nemůžete příliš často uvidět ... podrobný obrázek měsíčního úplňku v pozadí obklopeného bohatým polem hvězd. Je pravdou, že jasné měsíční světlo rozptylované atmosférou maskuje slabší hvězdy, ale snímky sluncem osvětlené části Měsíce pořízené pozemskými dalekohledy nebo kamerami na měsíční povrchu často selhávají v tom, aby vůbec ukázaly nějaké hvězdy v pozadí. Proč? Protože jsou expoziční doby příliš krátké. Pro zachycení obrazu jasného měsíčního povrchu se vyžadují velmi krátké expozice trvající zlomky sekund. Ale hvězdy (a galaxie!) v pozadí, takové jaké jsou vidět nahoře jsou mnohem slabší a vyžadují expozice trvající minuty až hodiny, jenž by zase vážně přeexponovaly povrch Měsíce. A tak je samozřejmě tento úžasný pohled ve skutečnosti kombinací dvou digitálních snímků: krátké expozice ostře zaznamenávající podrobnosti měsíčního povrchu za úplňku superponované na separátní, velmi dlouhou expozici pořízenou bez Měsíce v hvězdném poli. Konečná prezentace Měsíce a hvězd pozadí je velice dramatická, i když by nemohla být zachycena jedinou expozicí.

Štítky: Měsíc, Exposure time, Composite image


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »