Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Saturn

Uznání: G. S. Orton & P. A. Yanamandra-Fisher (JPL), Keck Observatory, NASA

Tento podivný snímek ve falešných barvách, jinak dobře známé planety Saturn, ukazuje teplotní změny podle tepelné infračervené emise z atmosféry plynového obra i z prstenců. Tento ostrý, pozemský obraz Saturnovy jižní polokoule, pořízený dalekohledem Keck I na Mauna Kea, je mozaikou 35 snímků. Všeobecný trend oteplování při jižním létu planety, založený na jevech pocházejících ze slunečního záření, se čekal. Ale překvapujícím výsledkem údajů na infračeveném snímku je jasný důkaz náhle oteplené polární čepičky a jasná horká skvrna u jižního pólu Saturna. Teplý jižní pól a horká skvrna mohou být ve sluneční soustavě jedinečné a tak se plánuje další průzkum této oblasti s použitím přístrojů kosmické sondy Cassini. Takže, jak horká je Saturnova horká skvrna? Teplota troposféry na pólu je pařeništních 91 Kelvinů (-296 stupňů Fahrenheita, -182 stupňů Celsia).

Štítky: Saturn, Infračervený, Jižní pól, Hot spot


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »