Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v gama paprscích

Uznání: Dirk Petry (GLAST Science Support Center), EUD, EGRET, NASA

Ta pixelovitá planeta nahoře je ve skutečnosti naše vlastní planeta Země, tak jak je vidět v gama záření, nejenergetičtější formě světla. Gama paprsky použité pro konstrukci tohoto pohledu obsahují energii přes 35 miliónů elektronvoltů (MeV), zatímco typický foton viditelného světla má sotva dva elektronvolty (eV). Zemská gama zář je velice slabá a tak byl tento obraz vytvořen kombinací údajů za sedm let expozice během života Comptonovy gama observatoře, která pracovala na oběžné dráze Země od roku 1991 do roku 2000. Obrázek ukazuje Zemi nejjasnější na okraji a nejtmavší ve středu, což naznačuje, že gama paprsky pocházejí z vysoké atmosféry Země. Gama paprsky jsou vytvářeny při interakci atmosféry s vysokoenergetickým kosmickým zářením z vesmíru a atmosféra tak chrání zemský povrch před ničivou radiací. Astronomové potřebují dobře porozumět zemské gama záři, jelikož ta interferuje s pozorováními kosmických zdrojů záření gama jako jsou pulsary, zbytky supernov a vzdálené aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami.

Štítky: Gama záření, Země, Compton gamma ray observatory, Egret


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »