Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Tempel 1

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Cílová kamera sondy Deep Impact pořídila při přibližování k jádru komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu sérii opravdu dramatických snímků. Následné obrázky zlepšují své rozlišení a zde byly složeny v měřítku 5 metrů na pixel, včetně snímků pořízených jen pár metrů od povrchu, chvilku před dopadem 4. července. Analýzou výsledného mračna trosek mohou badatelé přímo zkoumat složení komety, tedy kousku prvotního materiálu sluneční soustavy. Seznam přísad do receptu komety Tempel 1 pro prvotní polévku obsahuje zrníčka silikátů, sloučeniny železa, složité uhlovodíky, jíly a uhličitany, o kterých se předpokládá, že potřebují ke svému vzniku tekutou vodu, a možná by bylo lépe mluvit o kosmické pěně, jelikož jádro je zjevně porézní a načechrané. Jádro komety Tempel 1 je dlouhé asi 5 kilometrů a místo dopadu se nachází mezi dvěma velkými krátery poblíž spodku.

Štítky: Kometa, Jádro, Tempel 1, Deep impact, Souffle


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »