Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alnitak, Alnilam a Mintaka

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Alnitak, Alnilam a Mintaka jsou jasné modravé hvězdy, od východu k západu (zleva doprava) na uhlopříčce této nádherné kosmické pohlednice. Tito tři modří nadobři, jinak též známí jako pás Oriona, jsou teplejší a mnohem hmotnější jak naše Slunce. Nachází se asi 1500 světelných let daleko a vznikly v dosti zkoumaném mezihvězdném mračnu v Orionu. Mračna plynu a prachu, které se potulují v této oblasti, mají složité a někdy překvapivě důvěrně známé tvary, včetně tmavé mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamen vlevo dole poblíž Alnitaku. Pod tímto hvězdným polem, které na obloze pokrývá úctyhodných 4,4x3,5° leží samotná slavná Mlhovina v Orionu. Barevný obraz se skládá z digitalizovaných černobílých fotografických desek exponovaných přes červené a modré astronomické filtry, s počítačově syntetizovaným zeleným kanálem. Desky byly pořízeny za pomoci dalekohledu Samuela Oschina, což je přístroj pro širokoúhlou přehlídku observatoře Palomar v letech 1987 až 1991.

Štítky: Orion, Orion's belt, Alnitak, Alnilam, Mintaka


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »