Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín sondy na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISIS, JAXA

Co je to ta neobvykle vyhlížející skvrna na asteroidu Itokawa? To je stín kosmické sondy Hayabusa, která tento snímek pořídila. Japonská sonda Hayabusa dorazila k asteroidu počátkem září a od té doby vznášející se kosmickou horu snímkovala a manévrovala kolem ní. Snímek nahoře byl pořízen tento měsíc. Asteroid Itokawa měří asi 300 metrů. Jedním z vědeckých cílů mise Hayabusa je určit, kolik je na povrchu asteroidu ledu, horniny a stopových prvků, což by mohlo poskytnout údaje k tomu, jak v počátcích sluneční soustavy vznikaly asteroidy a planety. Kolem povrchu celého asteroidu měla skákat sonda MINERVA o velikosti konzervy, ale dosud nefungovala tak, jak se doufalo. Později v tomto měsíci má Hayabusa na asteroid Itokawa dosednout a sbírat povrchové vzorky do návratového pouzdra. V prosinci Hayabusa zapálí svoje rakety, zamíří k Zemi a v červnu 2007 odhodí návratové pouzdro zpět na Zemi do australské pustiny.

Štítky: Asteroid, Hayabusa, Itokawa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »