Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašná NGC 1333

Uznání: R. A. Gutermuth (Harvard-Smithsonian CfA) et al. JPL-Caltech, NASA

Prašná NGC 1333 je vidět jako reflekční mlhovina na snímcích ve viditelném světle a předvádí modravé odstíny charakteristické pro prachem odražené světlo hvězd. Ale na delších infračervených vlnových délkách září samotný mezihvězdný prach, který je na tomto snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu ve falešných barvách vidět červeně. Pronikavý infračervený pohled také ukazuje mladistvé hvězdy, které by jinak byly zakryté prašnými mračny, které jim daly vzniknout. Pozoruhodné zelenavé čáry a skvrny, které se v oblasti vyskytují, trasují záři kosmických výtrysků vyvrhovaných ze vznikajících mladých hvězdných objektů, jak se výtrysky hrouží do studeného materiálu mračna. Celkem vzato se tato chaotická scéna se nejspíše podobá té, ve které vzniklo před 4,5 miliardami let naše vlastní Slunce. NGC 1300 je ve vzdálenosti asi 1 000 světelných let v souhvězdí Perseus.

Štítky: Infračervený, Reflekční mlhovina, Star-forming region, Ngc 1333


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »