Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a měsíční Alpy

Uznání a copyright: Alan Friedman

Této ostré digitální mozaice povrchu Měsíce vévodí 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem (nahoře) a sluncem zalité vrcholky lunárních Alp. Zatímco Alpy na planetě Zemi byly vyzdvihávány po milióny let, jak spolu pomalu střetávaly kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila obří impaktní bazén zvaný Moře dešťů (Mare Imbrium). Vlevo je vidět poměrně hladký povrch lávou zaplaveného povrchu moře. Výrazný přímý útvar, který pohoří protíná (vpravo dole), je měsíční Alpské údolí (Alpine Valley) dlouhé asi 160 kilometrů a široké asi 10 kilometrů. Velká, jasná alpská hora u středu dole se pochopitelně nazývá Mont Blanc a tyčí se více jak 3 kilometry nad měsíčním povrchem. Měsíčním Alpám chybí atmosféra, o sněhu ani nemluvě, takže by asi nebyly zrovna ideálním místem pro Zimní olympijské hry. Na druhou stranu by ale takový řekněme 90 kilový lyžař vážil na Měsíci pouhých 15 kilogramů.

Štítky: Hory, Earth's moon, Lunar alps, Plato, Mont blanc, Mar imbrium


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »