Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Multiversy: Jsou opravdu jiné vesmíry?

Uznání a copyright ilustrace: Clifford Pickover

Existují opravdu vaše téměř shodné kopie v jiných vesmírech? Pokud je jedna nebo více z hypotéz multiversů pravdivá, tak zcela jistě existují. Na počítačem zpracované ilustraci nahoře jsou nezávislé vesmíry vidět jako nezávislé kruhy nebo koule. Koule by mohly být kauzálně (příčinně) odděleny od ostatních koulí, což by znamenalo, že by mezi nimi nemohla nastat žádná komunikace. Některé koule možná obsahují jiné uskutečnění našeho vesmíru, a další mají možná jiné fyzikální zákony. Celá množina paralelních vesmírů se nazývá multiversem. Možná že lidské oko představuje možnost, že uskutečnění některých hypotéz multiversů by mohla existovat jenom v lidské mysli. Jedna kritika hypotéz multiversů říká, že je obtížné je zkoumat. Proto je přemítání o některých hypotézách multiversu sice dobrá zábava, ale prakticky nejsou zpochybnitelné a proto nemají žádnou předvídatelnou vědeckou hodnotu.

Štítky: Multiverse, Parallel universes, Quantum universe


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »