Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marsovo Z

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Tento obrázek složený ze snímků pořízených s asi týdenním odstupem od června 2005 (vpravo dole) do února 2006 (vlevo nahoře) sleduje zpětný pohyb do ruda zbarveného Marsu na pozemské noční obloze. Rudá planeta byla 7. listopadu na pozemské obloze na opačné straně jako Slunce (v opozici). Toto datum je vidět ve středu této série a Mars je zhruba nejblíže a je nejjasnější. Ale Mars na své oběžné dráze žádný zpětný pohyb, jehož sledování by vytvořilo Z, nevykonal. Místo toho toho, vzhledem k hvězdám zdánlivý zpětný, neboli retrográdní pohyb, je odrazem pohybu samotné Země. Retrográdní pohyb lze uvidět pokaždé, když Země dohání a předhání planety obíhající dále od Slunce, jelikož se Země na svojí poměrně bližší dráze pohybuje rychleji. Vlevo nahoře je dobře známá hvězdokupa Plejády.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »