Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítr z černé díry

Uznání ilustrace: M. Weiss (CXC), NASA

Binární hvězdý systém GRO J1655-40 se skládá z poměrně normální hvězdy asi dvakrát hmotnější jako Slunce, která vzájemně obíhá s černou dírou o asi seminásobku sluneční hmoty. Tato umělecká vize takového exotického binárního hvězdného systému pomáhá vizualizovat hmotu stahovanou z normální hvězdy gravitací černé díry, která k ní vířivě blíží. K ní patří také vítr materiálu, který uniká z akrečního disku černé díry. Astronomové nyní tvrdí, že podle rentgenových údajů z observatoře Chandra je vysokorychlostní vítr z disku tohoto systému poháněn magnetickým polem. Vnitřní magnetická pole také unášejí materiál z vířivého disku do samotné černé díry. Pokud byste měli rentgenové oči tak dobré jako Chandra, tak byste 11 tisíc světelných let vzdálený GRO J1655-40 dokázali najít v souhvězdí Štíra (Scorpius).

Štítky: Magnetické pole, Černá díra, Akreční disk, Gro j1655-40


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »