Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osm planet a nová pojmenování ve sluneční soustavě

Uznání: International Astronomical Union

Kolik planet má sluneční soustava? Tato populární otázka má nyní podle Mezinárodní astronomické unie (International Astronomical Union - IAU) novou formální odpověď: osm. IAU minulý týden hlasovala o nové definici planet a tak Pluto nepřežilo. Místo toho bylo Pluto překlasifikováno jako trpasličí planeta a považuje se za prototyp nové kategorie transneptunských objektů. IAU nyní uznává osm planet: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Objekty sluneční soustavy nyní klasifikované jako trpasličí planety jsou: Ceres, Pluto a v současnosti nepojmenovaný 2003 UB313. Podle nové definice IAU musí planeta obíhat kolem Slunce, být téměř sférická a musí vymést okolí svojí oběžné dráhy. Sesazení Pluta k trpasličím planetám je v astronomické komunitě zdrojem pokračujícího odporu a kontraverze.

Štítky: Sluneční soustava, Eight planets


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »