Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo a šestiúhelníky

Uznání a copyright: Gil Esquerdo (Whipple Observatory)

Když minulý týden osvětloval noční oblohu listopadový Měsíc, tak si Gil Esquerdo nad Whipplovou observatoří na Mt. Hopkins v Arizoně všimnul tohoto nádherného měsíčního hala. Přímé světlo z lunárního disku stíní konstrukce a jednotlivá zrcadla Whipplova 10 m gama dalekohledu v popředí, takže je dobře vidět halo samotné. Halo způsobují ledové krystalky ve vysokých mracích nad observatoří, tyto krystaly mají šestiboký tvar a vytvářejí charakteristický prstenec světla o poloměru 22°. Ledové krystaly jsou ve skutečnosti podobně ploché jako jsou plochá hexagonální zrcadla tohoto specializovaného dalekohledu na obrázku. Zrcadla mohou dohromady zachytávat krátké záblesky optického světla způsobovaného dopadem vysokoenergetických gama paprsků do atmosféry Země.

Štítky: Měsíc, Halo, Hexagon, Crystal, Whipple


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »