Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled ze Stereo vpředu

Uznání: Stereo Project, NASA

Dne 22. prosince v 00:22 světového času dosáhlo Slunce na pozemské obloze svého nejjižnějšího bodu a tak označilo poslední změnu ročního období roku 2006. Oslavme slunovrat těmito snímky Slunce z extrémního ultrafialového dalekohledu na palubě kosmické sondy Stereo Ahead. Každý ze snímků ve falešných barvách, pořízený první den snímkování 4. prosince, zvýrazňuje emise atomů v různých teplotních režimech horní sluneční atmosféry: 2 milióny Kelvinů žlutě, 1,5 miliónu zeleně, 1 milión modře a 60 až 80 tisíc červeně. Projekt Stereo umístí dvojici v říjnu dohromady vypuštěných kosmických sond na jiné oběžné dráhy Slunce, což umožní trojrozměrný výzkum Slunce a slunečního okolí. Po dokončení manévrů vymrštění Měsícem má sonda A (Ahead) obíhat Slunce "před" planetou Zemí a sonda B (Behind) "za" ní.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Extremní ultrafialový, Stereo mission


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »