Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema a Diův chrám v Olympii

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Analema je křivka ve tvaru osmičky, kterou obdržíte, pokud zaznamenáte polohy Slunce ve stejnou dobu každý den roku planety Země. Od 30. března 2003 do 30. března 2004 bylo na film pořízeno 47 jednotlivých expozic (plus jedna expozice popředí) a výsledek tento roční cyklus pohybu Slunce ilustruje. Popředí je pozoruhodné korintskými sloupy starověkého Diova chrámu v Olympii v Aténách v Řecku. Slunovraty jako je třeba ten, který zrovna nastal 22. prosince ve 00:22 UT, odpovídají spodku osmičky, neboli nejjižnějšímu výpadu Slunce na obloze. Ladnou křivku analemmy pak vytváří kombinace sklonu zemské osy a proměnné rychlosti pohybu Země.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Analemma, Temple of olympian zeus


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »