Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvěsti o podivném vesmíru

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Před osmi lety byly poprvé předloženy výsledky, které ukazují, že většina energie v našem vesmíru není ve hvězdách a galaxiích, ale je vázána k samotnému vesmíru. Řečí kosmologů, velká kosmologická konstanta přímo vyplývá z nových pozorování vzdálených supernov. Návrhy kosmologické konstanty (lambda) nejsou nové, existují už od počátků moderní relativistické kosmologie. Taková tvrzení nebyla obvykle mezi astronomy populární, protože hodnota lambda se zdála být omezena jinými pozorováními a protože méně podivné kosmologie bez lambdy dokázaly předtím data dobře vysvětlit. Stojí za pozornost, že je zde zdánlivě přímá a spolehlivá metoda pozorování a dobrá reputace vědců, kteří dělali výzkum. Nezávislé týmy astronomů v posledních osmi letech pokračovaly ve shromažďování dat, které se zdají podporovat převratný výsledek. Obrázek supernovy, která se objevila v roce 1994 na okraji spirální galaxie, byl pořízen za jedné takové spolupráce.

Štítky: Vesmír, Dark energy, Supernova 1994D


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »