Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná spirální galaxie M81 ultrafialově z Galexu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Galex Team, J. Huchra et al. (Harvard CfA)

Kde jsou v jedné z nejbližších velkých spirálních galaxií M81 horké hvězdy? K zodpovězení této otázky astronomové pořídili hloubkový snímek této zavinuté spirály z dalekohledu Galex na oběžné dráze kolem Země v ultrafialovém světle. Horké hvězdy emitují více ultrafialového světla než hvězdy chladnější a často se vyskytují v mladých otevřených hvězdokupách a energetických hvězdotvorných oblastech. Vznešená spirální galaxie M81 je o něco menší než naše Mléčná dráha a ve svých točitých spirálních ramenech na obrázku nahoře předvádí svoje mladé hvězdy. Mladé hvězdy, staré méně jak 100 miliónů let, jsou na snímku ve falešných barvách z Galexu modré a zdají se být dobře oddělené od starších žlutavých hvězd v galaktickém jádře. Nahoře je též vidět satelitní galaxie M81 zvaná Holmberg IX. Studium nečekané ultrafialové záře této malé nepravidelné galaxie může astronomům pomoci pochopit, jak se vyvinulo hodně satelitních galaxií naší vlastní galaxie Mléčná dráha. M81 je vidět i malým dalekohledem, má asi 70 000 světelných let a nachází se asi 12 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: M81, Ultrafialový, GALEX


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »