Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Země z Galilea

Uznání: NASA, JPL, Doug Ellison

Když zrovna prolétáte kolem Země na své cestě k Jupiteru, po čem byste se měli dívat? Tato otázka stanula pro kosmickou sondu Galileo, která před dvěma desetiletími bezhlesně proplouvala kolem nejvíce fotografovaného tělesa. Ačkoliv byla kosmická sonda Galileo původně vypuštěna ze Země, tak kolem svého domova prolétla ještě dvakrát při své snaze nabrat rychlost a zkrátit trvání svojí cesty k Jupiteru. Sonda Galileo při svém první průletu koncem roku 1990 pořídila tichý majestátní film naší velké modré rotující zeměkoule a to tak, že pořizovala snímky téměř každou minutu během 25 hodin. Obrázek nahoře je jedno políčko z tohoto filmu a kliknutím na toto políčko jej (ve většině prohlížečů) uvede do pohybu. Na Zemi jsou vidět rozsáhlé modré oceány, vířící bílé oblaky, velké zlatavé kontinenty a dokonce jeden kontinent zamrzlý v bílé pokrývce vodního ledu. Když Galileo prolétal, tak viděl nejenom jak zeměkoule rotuje, ale také jak se ztrácí do dálky. Galileo mířil na historickou misi odhalování mnoha tajemství a záhad Jupiteru v příštích 14 letech, než se nakonec pohroužil do atmosféry Jupiteru.

Štítky: Země, Galileo, Rotating


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »