Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé krátery na Saturnovu Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč má jedna polovina Dione více kráterů než druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione k Saturnu přivrací vždycky stejnou stranu. Tím se podobá pozemskému Měsíci. Tato slapová vazba znamená, že při oběhu Dione je jedna strana vždycky náběžná, zatímco druhá je vždy "v závětří". Z tohoto důvodu by náběžná strana Dione měla podstupovat podstatně více impaktů. Ale současná náběžná polovina Dione má méně kráterů, než závětrná polovina! Možným vysvětlením by mohlo být, že některé impakty byly natolik velké, že Dione roztočily a když se pak uplatnil slapový zámek, tak část s nejvíce impakty byla pootočená. Na snímku nahoře je horní část Dione, která má výrazně více kráterů než spodní část.

Štítky: Saturn, Krátery, Dione


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »