Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid 2007 TU24 proletěl kolem Země

Uznání: Green Bank Radio Telescope, Arecibo Radio Telescope

Včera proletěl kolem Země asteroid 2007 TU24, ale nepředstavoval žádné nebezpečí. Kosmický balvan s odhadovanou velikostí asi 250 metrů prolétal vně dráhy pozemského Měsíce. Průlet nebyl zas tak neobvyklý, malé balvany zasahují Zemi denně a v roce 2003 proletěl uvnitř dráhy Měsíce balvan velikosti autobusu, ale byl detekován až po průletu. TU24 byl zčásti pozoruhodný pro svou velikost. Pokud by TU24 dopadnul na pevninu, tak by mohl způsobit zemětřesení sedmé magnitudy a zanechat kráter o velikosti města. Možná že větším nebezpečím by byl dopad TU24 do oceánu, kde by vyvolal velkou cunami. Snímek nahoře byl pořízen před dvěma dny. Asteroid odrazil vysílání radioteleskopu v Arecibu na Portoriku a odraz pak zaznamenal Byrdův radioteleskop v Green Bank v Západní Virginii. Radarový snímek nahoře ukazuje, že TU24 má podlouhlý a nepravidelný tvar. TU24 byl objeven teprve před třemi měsíci, což naznačuje, že se v naší sluneční soustavě mohou ukrývat další, zatím neobjevené a potenciálně nebezpečné asteroidy. Objekty jako je TU24 se obtížně detekují, protože jsou velice slabé a rychle se pohybují. V nedávných letech se schopnost lidstva detekovat, katalogizovat a analyzovat takové objekty podstatně zvýšila.

Štítky: Země, Asteroid, 2007 TU24


30. vesmírný týden 2018

30. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 7. do 29. 7. 2018. Měsíc bude v úplňku a nastane dlouhé úplné zatmění. Mars bude v opozici se Sluncem. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn. Ráno je vidět také Neptun a Uran. Očekáváme dva starty s celkem 14 družicemi v jednom dni, respektive během čtvrt hodiny. Před 45 lety odstartovala v lodi Apollo na palubu orbitální stanice Skylab poslední dlouhodobá posádka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »