Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Velkou čínskou zdí

Uznání a copyright: Mike Simmons (Astronomers Without Borders, TWAN)

Narozdíl od slavného mýtu nelze Velkou čínskou zeď z Měsíce uvidět ani při úplném zatmění Slunce. Ale 1. srpna jste z Velké čínské zdi mohli vidět, jak Měsíc zakrývá Slunce. Z místa u západního konce Velké čínské zdi Měsíc zcela úplně zastínil sluneční disk a na krátce ztemnělé obloze odkryl třpytivou sluneční koronu a jasné planety. V popředí je silueta hlavního průchodu Velkou zdí, pevnost Jiayuguan. Tento průchod původně postavený kolem roku 1372 dynastií Ming je nejzápadnější ze všech průchodů a je nejlépe zachovalý. Blízké město Jiayuguan v provincii Gansu bývalo důležitou zastávnou na hedvábné cestě.

Štítky: Sluneční zatmění, China, Great wall


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »