Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thackerayovy globule

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Na pozadí na hvězdy bohatého pole a zářícího vodíku na tomto podrobném snímku IC 2944, jasné hvězdotvorné oblasti vzdálené 5900 světelných let v souhvězdí Kentaur (Centaurus) z Hubblova kosmického dalekohledu, jsou v siluetě vidět neprůhledná mračna mezihvězdného plynu a prachu. Tu největší temnou globuli poprvé uviděl jihoaftrický astronom A. D. Thackeray v roce 1950 a jde nejspíše o dvě překrývající se mračna, každé velké více jak jeden světelný rok. Obě kombinovaná mračna obsahují materiál ekvivalentní hmotnosti asi 15 hmotností Slunce, ovšem zhroutí se nakonec za vzniku hmotných hvězd? Podle dalších údajů z ostrých Hubblových snímků jsou Thackerayovy globule rozděleny a rozbrázděny jako důsledek intenzivní ultrafialové radiace z mladých, horkých hvězd, které již dodávají energii a zahřívají tu jasnou emisní mlhovinu. Tyto a podobné temné globule, o kterých je známo, že jsou spojené s jinými hvězdotvornými oblastmi mohou být nakonec rozpuštěny svým nepřátelským okolím jako kosmické hrudky másla v horké pánvi.

Štítky: Molecular clouds, Globules, Emission nebulas


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »