Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na antarktický pobřežní ledovec

Uznání a copyright: Helmut Rott (U. Innsbruck)

Všechno kromě hor je pryč. Většina rozsáhlé krajiny ledu mezi horami, které jsou vidět nahoře, je už nyní rozpadlá. Snímek nahoře byl pořízen z Antarktidy z vrcholu Grey Nunatak, jedné ze tří hor pohoří Seal Nunatak, které sousedí s pobřežním ledovcem Larsen B. Další dva nunataky jsou vidět na snímku z roku 1994. Během několik posledních let se odtrhly velké, 200 m tlusté kusy pobřežního ledovce Larsen B a rozpadly se. Důvodem je vysoká místní teplota v minulých letech, součást celoplanetární změny klimatu zvané globální oteplování. Oblast, která se v několika málo nedávných letech rozpadla, má zhruba velikost Lucemburska. Jak se pobřežní ledovce rozpadají, tak uvolňují další vrstvy ledu, které padají do oceánu a všude zvedají úroveň hladiny. Vědci sledují mnohem větší Rossův pobřežní ledovec, který, pokud by se celý zhroutil, tak by mohl v příštích několika stoletích způsobit globální zvýšení hladiny moří o pět metrů.

Štítky: Antarktida, Ice shelf, Nunatak


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »