Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orcus z vnější Sluneční soustavy

Credit: M. Brown (Caltech), C. Trujillo (Gemini), D. Rabinowitz (Yale), Samuel Oschin Telescope

Nově objevený objekt ve vnější Sluneční soustavě se pohybuje jako anti-Pluto. 90482 Orcus byl poprvé objeven v roce 2004 a je o trochu menší než Pluto, ačkoliv je stále jedním z největších známých objektů z Kuiperova pásu. Orcus může jednoho dne od IAU dostat stejné označení jako Pluto: trpasličí planeta. Orcus a Pluto mají stejné dráhy: oba dosahují téměř stejné maximální a minimální vzdálenosti od Slunce, obě dráhy mají podobný eliptický tvar a obě orbitální elipsy jsou skloněné vůči orbitálním elipsám dalších planet o zhruba stejný úhel. Velká hmotnost Neptunu způsobuje, že každé dva oběhy kolem Slunce jsou tři oběhy Neptunu. Orcus je jako anti-Pluto, protože oba objekty jsou vždycky na opačné straně Sluneční soustavy. Orcus je vidět jako skvrnka poblíž středu těchto objevitelských políček, která se trochu pohybuje zespodu nahoru. Objevitelé Orcusu vás až do konce příštího týdne žádají o pomoc při pojmenování jeho nově objeveného měsíce.

Štítky: Mars, Vozítko, Duny, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »