Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možné bahenní sopky na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Je toto bahenní sopka na Marsu? A pokud ano, mohla by vynášet nahoru marťanské mikroby? Tato podivná možnost byla navržena teprve nedávno a zdá se, že odpovídá několika nedávným pozorováním Marsu. Za prvé, kopce jako je tento se zdají být více podobné bahenním sopkám na Zemi než lávovým sopkám nebo impaktním kráterům na Marsu. Dále, dóm na snímku má neobvyklou texturu povrchu, která odpovídá popraskanému ledu. Infračervené snímky z vesmíru ukazují, že kopce jako je tento se ochlazují rychleji než okolní hornina, což odpovídá složení vyschlého bahna. Tyto kopce také odrážejí barvy způsobem, který je konzistentní s tím, že vznikly za působení vody. A konečně, na Marsu byly nalezeny neobvyklé vlečky plynu s metanem zatím neznámého původu. Tyto vlečky plynu by mohly být uvolňovány bahenními sopkami, kde se původně teplé bahno s obsahem metan produkujícími mikroby posouvá do předtím nepozorovatelného podzemního jezera. Kandidát na bahenní sopku na snímku nahoře měří přes 100 metrů a je na severních pláních Marsu.

Štítky: Mars, Microbes, Mud volcanoes


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »