Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impaktní pánev Rembrandt na Merkuru

Uznání a copyright: NASA/JHU APS/ASU/CIW; Courtesy Science/AAAS

Proč obsahují části tohoto obrovského kráteru na Merkuru tak mnoho železa? Tuto neobvyklou impaktní pánev Rembrandt nedávno objevila kosmická sonda MESSENGER při svém průletu kolem této nejvnitřnější planety ve Sluneční soustavě v říjnu 2008. Neobvyklý Rembrandt má přes 700 kilometrů a při stáří přes 4 miliardy let je možná nejmladší velkou impaktní pánví na této planetě. Snímky dna kráteru ve více barvách ovšem ukazují odrazy od oblastí, které obsahují neobvykle vysoké množství železa a titanu. Tyto prvky ukazují, že některé z těchto exponovaných materiálů nebyly překryty pozdějšími lávovými toky a tak mohou opravdu pocházet z epochy formace Merkuru. Data z Rembrandtu a celého Merkuru se nyní interpretují jako příznaky poměrně aktivní vulkanické minulosti včetně povrchové tektoniky. Při pečlivější prohlídce snímku nahoře jsou vidět prstence Merkurova Rembrandtu kolem středu snímku. Vlevo nahoře je vidět okraj Merkuru a uvnitř Rembrandtu jsou vidět vysoké útesy i malé krátery a snímkem diagonálně probíhá terminátor, který odděluje den a noc. MESSENGER kolem Merkuru zase proletí letos v září a na oběžnou dráhu Merkuru vstoupí v roce 2011.

Štítky: Merkur, Messenger, Rembrandt impact basin


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »