Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Původ 40 tisíců meteorů na celé obloze

Uznání a copyright: SonotaCo Network, Japan

Odkud přicházejí meteory? Viditelné meteory jsou typicky zrnka písku z ledu a horniny, která se kdysi odštěpila od komet. Mnoho meteorických rojů je spojováno se známými kometami, i když zůstávají některé zapeklité osiřelé roje. Skupina nadšených meteorářů v Japonsku nedávno vytvořila síť více jak 100 videokamer rozmístěných v 25 dobře oddělených místech. Tato bezprecedentní síť nejenom že během dvou let zaznamenala 240 000 opticky jasných meteorů, ale téměř 40 000 pozorování meteorů bylo z více než jedné stanice. Tyto vícestaniční události byly zvlášť zajímavé, jelikož umožnily extrapolovat trajektorie meteorů zpět ve Sluneční soustavě. Nahoře je vidět výsledná mapa radiantů s mnoha dobře známými meteorickými roji označenými prvními třemi písmeny domovského souhvězdí. Kromě známých meteorických rojů bylo identifikováno jedenáct nových rojů s novými radianty na obloze, odkud meteory zdánlivě vyletují. Obloha meteorů se stále proměňuje a je možné, že se v budoucnu objeví radianty nových rojů. Výzkum jako je tento by mohl také potenciálně identifikovat dříve neznámé komety nebo asteroidy, které by se jednoho dne mohly přiblížit k Zemi.

Štítky: Meteors, Radiants, Meteor showers


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »