Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Motýlek z vylepšeného Hubbla

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team

Jasné hvězdokupy a mlhoviny na pozemské noční obloze nesou často názvy květin nebo hmyzu a NGC 6302 není vyjímkou. Centrální hvězda této planetární mlhoviny s odhadovanou teplotou 250 000°C je výjmečně horká a jasně září v ultrafialovém světle, ale z přímého pohledu je skrytá hustým prstencem prachu. Nahoře je vidět podrobný snímek mlhoviny kolem umírající hvězdy, který pořídil nově vylepšený Hubblův kosmický dalekohled. V pravém rohu nahoře je vidět, že prachový prstenec kolem centrální hvězdy protíná jasnou dutinu ionizovaného plynu a je vidět téměř z boku. V tomto žhavém hvězdném prachovém kosmickém úmrtním rubáši byl nedávno detekován molekulární vodík. NGC 6302 se nachází asi 4000 světelných let daleko v arachnologicky správném souhvězdí Štír (Scorpius).

Štítky: Ngc 6302, Butterfly Nebula, Upgraded Hubble


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »