Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zorné pole s Růžicovou mlhovinou

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Co je okolo květnaté Růžicové mlhoviny? Tato slavná květnatá emisní mlhovina je na nedávno pořízeném hloubkovém širokoúhlém snímku zcela vpravo a jsou na něm i další pozoruhodnosti na nebi. Střed Růžicové mlhoviny označované NGC 2237 je zaplněn jasnými modrými hvězdami z otevřené hvězdokupy NGC 2244, jejíchž větry a energetické světlo evakuují střed mlhoviny. Pod touto slavnou mlhovinou, která může být symbolem dne sv. Valentýna, je sloupec prachu a plynu, který vypadá jako stonek růže, ale měří stovky světelných let. Ta jasná modrá hvězda vlevo dole od středu na snímku nahoře, se jmenuje S Monocerotis. Tato hvězda je součástí otevřené hvězdokupy NGC 2264, která je známá jako hvězdokupa Sněhová vločka. Napravo od S Mon je tmavá špičatá Kuželová mlhovina, jejíž tvar nejspíš utvářejí větry proudící z hmotné hvězdy zakryté prachem. Nalevo od S Mon je mlhovina Liščí kožich, což je bouřlivá oblast vytvořená rychle se vyvíjející hvězdokupou Sněhová vločka. Oblast Růžicové mlhoviny je vzdálená asi 5000 světelných let a je asi ve dvojnásobné vzdálenosti než oblast kolem S Mon. Celé toto pole lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, Cone Nebula


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »