Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Pokud je toto Saturn, tak kde jsou prstence? Když v roce 1612 zmizely Saturnovy "přívěsky", tak Galileo nerozuměl proč. Později se v tomtéž století stalo zřejmé, že Saturnova neobvyklá protažení jsou prstence a že když Země překračuje rovinu prstenců, tak prstence zboku vypadají tak, že zmizí. Je tomu tak proto, že Saturnovy prstence jsou v této rovině proporčně mnohokrát tenčí než žiletka. V dnešní době rovinu Saturnových prstenců také překračuje kosmická sonda Cassini. Ze série snímků z překročení roviny koncem února si vybral jeden nezpracovaný online snímek z archivu Cassini španělský amatérský zájemce Fernando Garcia Navarro. Na obrázku nahoře je tento snímek digitálně ořezán, v reprezentativních barvách. Rovina prstenců Saturnu je modrá, pásy a mraky jeho horní atmosféry se jeví zlaté. Jelikož Saturn právě prošel svou rovnodenností, tak dnes míří rovina prstenců blízko ke Slunci a prstence by nemohly vrhat vysoké tmavé stíny, které jsou vidět v horní části tohoto snímku pořízeného v roce 2005. Měsíce se v prstencích jeví jako hrbolky.

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »