Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V okolí Kuželové mlhoviny

Uznání a copyright: T. A. Rector (NRAO), NOAO, AURA, NSF

V blízkosti Kuželové mlhoviny se nalézají podivné tvary a vzory. Tyto neobvyklé tvary pocházejí z jemného mezihvězdného prachu, které složitými způsoby reaguje s energetickým světlem a horkým plynem vyvrhovaným z mladých hvězd. Ta nejjasnější hvězda vpravo na obrázku nahoře je S Mon, a celé oblasti nad ní se říká mlhovina Liščí kožich pro její barvy a strukturu. Ta modrá záře přímo kolem S Mon pochází z odrazu, kdy okolní prach odráží světlo z jasné hvězdy. Oranžová záře, která obklopuje celou oblast, je výsledkem nejen odrazu od prachu, ale také emise z vodíku ionizovaného světlem hvězd. S Mon patří do mladé otevřené hvězdokupy nazvané NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Původ záhadné geometrie Kuželové mlhoviny, která je vidět daleko vlevo, zůstává záhadou.

Štítky: NGC 2264, Cone Nebula, Fox Fur Nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »