Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medůza

Uznání a copyright: Bob Franke (Focal Pointe Observatory)

Spletená, hadovitá vlákna zářícího plynu naznačují populární jméno této mlhoviny: Medůza. Tato Medůza je též známá jako Abell 21 a jde o starou planetární mlhovinu vzdálenou asi 1500 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini). Podobně jako její mytologická jmenovkyně, tak je i tato mlhovina spojena s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečný stupeň vývoje hvězd s nízkou hmotností jako je Slunce, když se transformují z rudého obra na horkého bílého trpaslíka a při tomto procesu odhazují svoje vnější vrstvy. Ultrafialové záření horké hvězdy pohání zář mlhoviny. Transformující se hvězda v Medůze je poblíž středu celkově jasného srpkovitého tvaru. Na tomto hloubkovém, širokém, teleskopickém pohledu slabší vlákna zřetelně jasnou srpkovitou oblast přesahují dolů a doleva. Odhaduje se, že mlhovina Medůza měří něco přes 4 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Abell 21, Medusa nebula


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »