Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad kaňonem Bryce

Uznání a copyright: Ben Cooper

Co je to za podivné skalnaté útvary? Jsou to věže a stěny z usazených hornin, na které je zvláště bohatý kaňon Bryce v Utahu v USA. Sloupce hornin mohou být vyšší než 50 metrů a nazývají se hoodoos. Zcela vlevo je Thorovo kladivo, možná nejslavnější hoodoo. Tyto vysoké sloupce hornin typicky vznikaly tak, že nějaká neobvykle tvrdá hornina poskytovala ochranu spodním vrstvám proti erozi deštěm. Tento měsíc pořízený panoramatický obraz nahoře je horizontálně komprimovaný a skaliska v popředí jsou dočasně osvětleny reflektory. V pozadí je několik vodních mraků, které se vznáší jen několik kilometrů nad blízkou Zemí. Daleko vzadu jsou vidět tisíce jednotlivých hvězd, které jsou v průměru vzdálené stovky světelných let v okolní Mléčné dráze. Zcela daleko se nacházejí miliardy hvězd, které jsou daleko už tisíce světelných let a tvoří slabě zářící oblouk, který je vidět jako centrální pás plochého disku naší Mléčné dráhy. Vítr a déšť nakonec za mnoho let způsobí, že i vrchy hoodoos spadnou a sloupce pod nimi potom zcela zvětrají.

Štítky: Mléčná dráha, Hoodoo, Bryce Canyon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »