Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Náhrdelník

Uznání a copyright: Romano Corradi (IAC), et al., IPHAS

Malé souhvězdí Šíp (Sagitta) se honosí tímto velkým kusem kosmického šperku zvaného mlhovina Náhrdelník. Tento nově objevený příklad prstencovité planetární mlhoviny je vzdálený asi 15 000 světelných let. Její jasný prstenec s perlami zářícího plynu má polovinu světelného roku. Planetární mlhoviny jsou vytvářeny Slunci podobnými hvězdami v jejich závěrečné fázi hvězdného vývoje. Ukázalo se také, že centrální hvězda mlhoviny Náhrdelník, která je poblíž středu prstence silně nakloněního vůči našemu pohledu, je těsná dvojhvězda s oběžnou dobou něco přes jeden den. Její zdánlivý věk astronomové odhadují na asi 5000 let a kolmo k rovině prstence se také nacházejí vzdálenější mračna plynu, která jsou zde vidět vlevo nahoře a vpravo dole. Tyto mraky byly vyvrženy asi 5000 let před mraky, které tvoří náhrdelník. Snímek ve falešných barvách kombinuje emisi ionizovaného vodíku v modré, kyslíku v zelené a dusíku v červené barvě.

Štítky: Binary star, Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Narrowband, Necklace nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »